Städning

Städning 

P.g.a förhållandena som råder anpassas städdagarna efter lagets och medlemmarnas förmåga.

Många sysslor kan utföras enskilt och på annan tid. Hör med din kvartersvärd vad som gäller.


Städdagar:


Bruna laget:  Söndag 9 maj 11.00


Lila laget: Vi vårstädar enskilt, info finns i skottkärreförrådet för anmälan


Rosa laget: Söndag 9 maj 10.00


Röda laget:  Lördag 8 maj


Gula laget: Vi städar enskilt, arbetsuppifter -se PDF


Orange laget:  Lördag 8 maj kl 10, Vi ses vid flaggstången Ängsullsstigen


Gröna laget: Lördag 15 maj kl 10


Vita laget:  


Blå laget: Lördag 8 maj kl 10-12, samling vid flaggstången

Kvartersvärdar 2021

Det är obligatoriskt att delta på städdagarna både vår och höst. Tillsammans håller vi Ängstugan fin!


Hör med din kvarters-värd vad du kan hjälpa till med.


Blankett för utlägg PDF


Blankett för arbets-
ersättning PDF



LAG

LOTT

NAMN

TEL

MAIL

RÖDA

42

Jerker Broberg

073-520 51 40

jerker@brobergarkitektur.se

RÖDA

33/94

Bengt-Åke Olsson

073-276 74 97

bengan@mediaprodbo.se






GRÖNA

245/21

Kjell Johansson

070-313 35 33

jkbil@hotmail.com

GRÖNA

191/17

Bengt Haggren

076-847 87 721

bengt.haggren@gmail.com






GULA

217

Camilla Williams

076-875 69 34

camilla.williams@telia.com

GULA

203

Örjan Blomberg

070-680 37 22

orjan_blomberg@yahoo.se





LILA

145

Aila Knuutila

aila.knuutila@yahoo.se

LILA

152

Pamela Andersson

073-641 99 60

pamela@allt2.se






BLÅ

6/108

Birgit Danell Lövgren

070-338 31 87

birgit.danelllovgren@telia.com

BLÅ

123

Magnus Högman

070-939 64 35

mhogman327@gmail.com






VITA

396

Astrid Eklöv Jonsson

070-678 53 60

astridejonsson@gmail.com

VITA

352

Tomas Eriksson

070-580 94 12

wilhelm2015.te@gmail.com






ORANGE

309

Marie Eriksson

073-583 56 32

bettaniblixten@hotmail.com

ORANGE

Vakant






BRUNA

323

Lena Forsberg

070-818 98 83

lena46fo@gmail.com

BRUNA

320

Katarina Persson

073-157 55 56

katarina@ursprung.nu






ROSA

366

Margareta Eklund

070-552 44 44

margareta.eklund50@gmail.com

ROSA

365

Anette Eriksson

070-492 13 40

anette.eriksson57@gmail.com

Bruna laget njuter av fika efter höststädningen 2020

Bruna laget vårstädar med mörka moln på himlen. Nya hjulhackan invigd.

Rosa laget pausar lite efter dikesrensningen

Bruna laget Höststädning 2019

Rosa laget  Höststädning 2019.
Rensning av p-platsen och stor koncentration vid reparation/bygge av plank vid sopområdet.