Städning

Städning 

P.g.a förhållandena som råder anpassas städdagarna efter lagets och medlemmarnas förmåga.

Många sysslor kan utföras enskilt och på annan tid. Hör med din kvartersvärd vad som gäller.


Städdagar:


Bruna laget: 


Lila laget: 

Lila laget har ingen gemensam städdag nu i vår. Var och en väljer arbetsuppgift och tidpunkt.

Kontakta kvartersvärdarna om du har frågor


Rosa laget: 


Röda laget: 


Gula laget: 


Orange laget:


Gröna laget:


Vita laget:
 

Blå laget:


Det är obligatoriskt att delta på städdagarna både vår och höst. Tillsammans håller vi Ängstugan fin!


Hör med din kvarters-värd vad du kan hjälpa till med.


Blankett för utlägg PDF


Blankett för arbets-
ersättning PDF



LAG

LOTT

NAMN

TEL

MAIL

RÖDA

42

Jerker Broberg

073-520 51 40

jerker@brobergarkitektur.se

RÖDA

33/94

Bengt-Åke Olsson

073-276 74 97

bengan@mediaprodbo.se






GRÖNA

18/190

Eva Lundin

073-629 87 15

evalundin0@hotmail.com

GRÖNA

191/17

Bengt Haggren

076-847 87 721

bengt.haggren@gmail.com






GULA

254

Monica Jansson

070-290 63 58

lennartsdotter50@gmail.com

GULA

203

Örjan Blomberg

070-680 37 22

orjan_blomberg@yahoo.se





LILA

145

Aila Knuutila

070-743 3237

aila.knuutila@yahoo.se

LILA






BLÅ

6/108

Birgit Danell Lövgren

070-338 31 87

birgit.danelllovgren@telia.com

BLÅ

123

Magnus Högman

070-939 64 35

mhogman327@gmail.com






VITA

352

Benita Rundquist

073-073 05 30

VITA

352

Tomas Eriksson

070-580 94 12

wilhelm2015.te@gmail.com






ORANGE

311

Monica Fjärilvinge

072-587 21 22

monica.fjarinvinge@nykoping.se

ORANGE

307

Jin Sankan

073-094 81 74

jinamata@hotmail.com






BRUNA

343

John Larsson

76-914 52 57

nappe.lars@icloud.com

BRUNA

320

Katarina Persson

073-157 55 56

katarina@ursprung.nu






ROSA

366

Margareta Eklund

070-552 44 44

margareta.eklund50@gmail.com

ROSA

365

Anette Eriksson

070-492 13 40

anette.eriksson57@gmail.com

Kvartersvärdar 2022

Bruna laget njuter av fika efter höststädningen 2020

Bruna laget vårstädar med mörka moln på himlen. Nya hjulhackan invigd.

Rosa laget pausar lite efter dikesrensningen

Bruna laget Höststädning 2019

Rosa laget  Höststädning 2019.
Rensning av p-platsen och stor koncentration vid reparation/bygge av plank vid sopområdet.